Model přečerpávací elektrárny byl navržen a postaven v rámci absolventské práce Jiřího Boštičky na vyšší odborné škole ve školním roce 2013/2014. Model reprezentuje procesy běžně se nacházející v mnoha průmyslových odvětvích (chemický průmysl, ropný průmysl apod.), kde je zapotřebí řídit systém s dopravním zpožděním. Model je připojen k počítači pomocí multifunkční vstupně-výstupní karty umožňující čtení výstupů a nastavování vstupů. K realizaci této učební pomůcky byly použity zdroje školy. Cena komponentů činila 35 493 Kč. Realizace trvala 885 hodin.
Ve školním roce 2014/2015 byl model přečerpávací elektrárny v rámci absolventské práce Patrika Pavláta rozšířen o Wattův odstředivý regulátor. Ten slouží nejen k názorné ukázce, jak funguje regulace, ale také odkazuje na to, jak před několika stoletími „vše“ začalo. K realizaci této učební pomůcky byly použity zdroje školy. Cena komponentů činila 2 418 Kč. Realizace trvala 705 hodin.
Video 1: Prezentace absolventské práce
V roce 2024 byla provedena analýza použité trysky s cílem maximálně zvýšit výkon Peltonovy turbíny. V rámci tohoto projektu byla tryska rozšířena o kohout z důvodu lepšího rozjezdu elektrárny. Výsledky tohoto projektu jsou uvedeny v [3].
Obrázek 3: Nová tryska na modelu přečerpávací elektrárny - převzato z [3]
[1] Boštička, J. Model vodní elektrárny – elektronika, (Absolventská práce), VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí, 2014.
[2] Pavlát, P. Řízení otáček turbíny pomocí Wattova odstředivého regulátoru, (Absolventská práce), VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí, 2015.
[3] Paulík, L. Návrh a výroba trysky pro model přečerpávací elektrárny, (Semestrální projekt), VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí, 2025.
[4] MOODLE VOŠ [online], 〈https://moodleVOS.copsu.cz/〉.